Tuba Batu

Tuba  (Korkmaz)  Batu,1980 yılında  Diyarbakır’da doğmuş  bir  Çanakkaleli.

Sanat eğitimi on dört yaşındayken Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nde, seramik yolculuğu ise lisans eğitimi ile birlikte Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 1998 yılında Seramik Bölümü’nü kazanmasıyla başladı.

Yüksek Lisans derecesini yine aynı üniversiteden 2006 yılında yazdığı ‘Günümüz Seramik Sanatında Kadın Figürlerinin Araştırılması’ başlıklı teziyle aldı. Plastik sanatlarda figüre karşı ilgisi bu çalışmasıyla daha da perçinlendi. Bu arada Çanakkale’de kurduğu kişisel atölyesinde birçok mekân için büyük boyutlu mimari panolar tasarladı, uyguladı.

2010 yılında seramik endüstrisinde tasarımcı olarak çalışmaya başladı. Bu esnada Marmara Üniversitesi’nde Sanatta Yeterlik eğitimine devam etti. 2016 yılında Kimlik-Bellek: ‘İstedim ki Bilineyim!’ başlıklı eser metniyle Doktora derecesini aldı, tezi ‘İstedim ki Bilineyim!’ ismiyle kitap olarak yayınlandı. Aynı yıl tasarımcı ve yönetici olarak yıllarca çalıştığı seramik endüstrisini bırakma kararı aldı.

2018 yılından beri kariyerine akademisyen olarak devam etmektedir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi El Sanatları Bölümü’nde doçent ve bölüm başkanıdır.

Bugüne kadar yedi kişisel sergisi olan sanatçı yurt içinde ve yurt dışında pek çok sergi ve etkinliğe katıldı.

Eserleri ve seramik panoları birçok özel ve kamu koleksiyonlarında yer almaktadır.

Eserler

Mesaj Gönder

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Not: Kişisel bilgilerinizin gizliliği korunmaktadır.