Itır İyier Güvenç

Itır İyier Güvenç

MÜGSF Heykel Bölümü’nden mezun olduktan sonra, eğitimine 2006’da Vancouver Film School’da devam etti. Televizyon/reklam sektöründe çeşitli ajanslarda CG yaparak çalışan sanatçı, 2009’da Barselona’ya taşındı.

2016 yılında El Torn uluslararası seramik okuluna girdi. Amatör ve profesyonel olarak yurt içi/dışı sergilere ve festivallere konuk sanatçı olarak katıldı.

2018 yılında “QUALIA CERAMICS”i kurdu. “Kısaca nesnel olarak tanımlanamayan öznel tecrübelerimize verilen bu latince ad, üretimlerimin kaynağıdır.

Türkiye’de süregelen çay keyiflerinden mahrum kaldığımın farkındalığını yaşadığım bir andı “NEXO CUPS” ların zihnimde tasarlanmaya başlaması. Hayatımın kalitesini belirleyen deneyimlerimin çevremle bağ̆ kurma çabasıydı. Tasarımım da farklı coğrafyalardaki çay kültürleriyle, sanat anlayışlarıyla ve disiplinlerle bağ̆ kurmalıydı. Bunun için geleneksel Uzakdoğu çay fincanı formunu kulpu oluşturan, tektonik mimarileri andıran blok ile birleştirdim.” İfadeleri ile açıklıyor son dönem üretimlerini.

2020 yılından beri Samsun’da çalışmakta ve eğitim vermektedir. Holistik bir arayışla tasarlamaya devam ediyor.

Eserler

Mesaj Gönder

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Not: Kişisel bilgilerinizin gizliliği korunmaktadır.