Hanterra Seramik Yarışması Sergisi

23 Ekim -12 Kasım 2021

Yaklaşık 10.000 yıldır insan hayatının bir parçası olan el yapımı seramik, içinde bulunduğumuz hıza odaklanmış dijital çağda, seri üretim, yeni teknolojiler ve yeni malzemelere rağmen önemini koruyor. Seramiğe ilginin çok yoğun olduğu bu dönemde, iyi tasarımın, özgün olmanın, kaliteli üretimin önemini hatırlatmayı; yaratıcılığı ve hayal gücünü yansıtan, el yapımı seramik eserleri özendirmeyi; seramikçinin el yapımı işlevsel bir seramiği yaratırken harcadığı zaman, emek, hayal gücü ve düşünceyi ödüllendirmeyi hedefledik.Bu amaçlarla,bu yıl ilkini düzenlediğimiz hanterra seramik yarışmasının konusunu kupa | fincan olarak belirledik.

 

İyi tasarım, sanatı günlük yaşama dahil etmenin bir yolu olduğu kadar, işlevle olan uyuşmazlıkları çözümlemenin bir yoludur. İşlevsel ürünleriçin malzemeler ve tasarımlar üzerinde çalışmak, estetik ile fonksiyonun birleştirmesi gereken fikirleri hayata geçirmek anlamına gelir. Örneğin kupa |fincan söz konusu olduğunda, obje sadece bir tasarım nesnesi olmanın ötesinde iyi bir içme deneyimi sunmalıdır.Sergide yer alan eserler,MÖ 6500’den beri üretilen ve günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen kupa |fincanınişlevinden vazgeçmeden, farklıteknikler, malzemeler, renklerle nasıl farklılaşabileceğini, nasıl farklı yorumlanabileceğini gösteriyor.

 

Bu yarışma onlar olmadan gerçekleşmezdi:

Sponsor olarak bizi destekleyen Sibelco Deutchland GmbH, Colorobbia Art, Mars Fırınları üreticisi Özmak Mühendislik’e;

tarafsız ve özenli değerlendirmeleriyle jüriyi oluşturan Esra Carus, Tuba Önder Demircioğlu, Prof. N. Lerzan Özer, Froukje Van Baren ve Guido Bitossi’ye;

eserlerini bizimle paylaşarak yarışmamıza katılan herkesesonsuz teşekkürler…

 

hanterra

 

Sergiyi Paylaş

Eserler

Mesaj Gönder

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Not: Kişisel bilgilerinizin gizliliği korunmaktadır.